Phaedrus Latin Contest
Home Login Entry Guidelines Rules Prizes and Deadlines About the Contest Results Contact Us

2017 Winners, Finalists and Semi-Finalists 

Congratulations to Josiah Meadows who placed first in the Phaedrus Latin Contest for the fourth time! Josiah, a 10th-grader homeschooled in Monroe, GA, won the Phaedrus Latin Composition Contest’s $500 first-place prize for his fable written in hexameter titled “Rex et Pastor” or "The King and the Shepherd."

The $300 second-place prize was awarded to Jeannine Brokaw of Woodinville, an11th -grader from Providence Classical Christian School. The $200 third-place prize was awarded to Sharon Lin or Flushing, New York, an 11th -grader of Townsend Harris High School.

Well done students!



24 students were recognized as Finalists and 104 were named Semi-Finalists. In all, 198 students competed in the contest from 18 states and 29 schools and home schools.

Timothy Griffith, a Fellow of Classical Languages at New Saint Andrews College is the Academic Director of the Phaedrus Latin Composition Contest. The entries were assigned a number to shield any identifying information during each round of judging. Second-year Latin students at New Saint Andrews participated in the first round of judging. A panel of volunteer Latin teachers around the country helped judge the final round. The compositions were judged based on the student's ability to accurately use Latin vocabulary and grammar, as well as the student's creativity in subject matter and writing style.

We commend all students for taking part in this year's contest! It's no small task composing a fable in Latin. We're continually encouraged to see the efforts of so many students!

Teacher registration for next year's contest will open September 1, 2016, at www.phaedruslatincontest.org.

Below is a list of the winners, as well as the finalists and semi-finalists.



2017 CASH PRIZE WINNERS



Josiah Meadows - 1st Place $500 Prize
Hometown: Athens, GA
Title of Fable: The Beaver's Friend
School: Homeschool
Year in School: 9th
Teacher: Scott Meadows


Jeannine Brokaw- 2nd Place $300 Prize 
Hometown: Woodinville, WA                                                                               School: Providence Classical Christian School
Year in School: Junior
Teacher: Alicia Jekel


 Sharon Lin-3rd Place $200 Prize
Location: Flushing, NY
School: Townsend Harris High School
Year in School: Junior
Teacher: Marianthe Colakis


  2016 FINALISTS

Nathaniel Boonzaaijer 10 Dallas TX Serena Howe The Saint Timothy School
Nathan Brasher 10 Columbiana AL Thomas Caucutt Evangel Classical Christian School
Paul Brennan 10 Gambrills MD Marissa Krmpotich Rockbridge Academy
Jeannine Brokaw 10 Woodinville WA
Landon Butaud 10 Bothell WA Kari Ceaicovschi Providence Classical Christian School
Tucker Christensen 10 Spokane Valley WA Allegra Miller The Oaks
Benjamin Cooley 10 Crownsville MD Marissa Krmpotich Rockbridge Academy
Jeremy Crawford 10 Millersville MD Marissa Krmpotich Rockbridge Academy
Cienna Dumaoal 9 Redmond WA Sasha Decker Veritas Classical Academy
Dylan Echlin 12 Memphis TN Ryan Sellers Memphis University School
Katie French 10 Lynnwood WA Kari Ceaicovschi Providence Classical Christian School
Graham Furniss 10 Crownsville MD Marissa Krmpotich Rockbridge Academy
Davis Harano 11 Germantown TN Ryan Sellers Memphis University School
Analia Johnson 8 Bothell WA Alicia Jekel Providence Classical Christian School
Leahi Johsens 11 Santa Cruz CA Brian Kohl Logos Online School
Claire Love 10 Spokane WA Allegra Miller The Oaks
Olivia Lucchese 10 Camarillo CA Jonathan Knight Oaks Christian School
Nic Minudri 9 Moscow ID Danae Larsen Logos School
Jordan Raum 10 Anthem AZ Brittney Farris Anthem Preparatory Academy
KatyRuth Taylor 9 Fallon NV Sheryl Vine Wilson Hill Academy
Anna Vaughn 10 Alabaster AL Thomas Caucutt Evangel Classical Christian School
Marcus Wilson 10 Laurel MD Marissa Krmpotich Rockbridge Academy
Autumn Wisler 8 Kirkland WA Alicia Jekel Providence Classical Christian School
Kyle Wong 9 Sunnyvale CA Sheryl Vine Wilson Hill Academy



 

2016 SEMI-FINALISTS

Kaitlyn Allen 10 Maylene AL Thomas Caucutt Evangel Classical Christian School
Keidi Anderson 10 Moscow ID Danae Larsen Logos School
Courtney Arrington 10 Upper Marlboro MD Marissa Krmpotich Rockbridge Academy
Anna Bailey 11 Cambridge Ontario Sheryl Vine Wilson Hill Academy
Lola Bangudu 10 Moscow ID Danae Larsen Logos School
Madeline Barnett 9 Covington GA Christina Sabo Providence Classical Christian School
Shanna Bell 10 Viola ID Danae Larsen Logos School
Grace Belschner 10 Moscow ID Danae Larsen Logos School
Eston Berglund 0 Kendrick ID Danae Larsen Logos School
Samry Besrat 9 Bothell WA Kari Ceaicovschi Providence Classical Christian School
Anna Blankenship 9 Pelham AL Thomas Caucutt Evangel Classical Christian School
Eleanor Bonner 9 Bothell WA Kari Ceaicovschi Providence Classical Christian School
William Brodmann 12 savannah GA
Justin Cai 10 Spokane WA Allegra Miller The Oaks
Chase Callahan 10 Alabaster AL Thomas Caucutt Evangel Classical Christian School
Rudy Christianson 9 Troy ID Danae Larsen Logos School
Courtney Collins 10 Spokane Valley WA Allegra Miller The Oaks
Sarah Corwin 10 Viola ID Danae Larsen Logos School
Grant Cotton 10 Alabaster AL Thomas Caucutt Evangel Classical Christian School
Mason Cregger 11 Concord NC Tina Sneed Covenant Classical School
Kristina Darby 9 Wickenburg AZ Emma Leithart Wickenburg Christian Academy
Nicolas Day 12 Memphis TN Ryan Sellers Memphis University School
Nicholas Deane 11 Charlotte NC Tina Sneed Covenant Classical School
Ashley Dougherty 8 Bothell WA Alicia Jekel Providence Classical Christian School
Ben Euhus 9 Moscow ID Danae Larsen Logos School
Holly Evans 10 Bothell WA Kari Ceaicovschi Providence Classical Christian School
Aly Faulk 11 Austin TX Ryan Magill Regents School of Austin
Elijah Givens 10 Bowie MD Elizabeth Anne Odell Rockbridge Academy
Ezekiel Hand 10 Wittmann AZ Emma Leithart Wickenburg Christian Academy
Madison Harden 11 Bloomingdale GA Stacy Nix Veritas Academy
Natalie Harding 10 Bowie MD Marissa Krmpotich Rockbridge Academy
Alora Harrison 10 Alamogordo NM Chip Bryant Imago Dei Academy
Josiah Hatch 12 Conyers GA Christina Sabo Providence Classical Christian School
Olivia Hatcher 10 Snohomish WA Kari Ceaicovschi Providence Classical Christian School
Daniel Haycox 11 Huntersville NC Tina Sneed Covenant Classical School
Michael Howard 10 kirkland WA Kari Ceaicovschi Providence Classical Christian School
Jennifer Hoyt 10 Moscow ID Danae Larsen Logos School
Shania Hughes 9 Moscow ID Danae Larsen Logos School
Katherine Hulting 10 Severna Park MD Marissa Krmpotich Rockbridge Academy
David Jacks 9 FORT WORTH TX Marcus Foster Covenant Classical School
Bradley Johnson 9 Bothell WA Kari Ceaicovschi Providence Classical Christian School
Noah Kaiss 10 Linthicum MD Marissa Krmpotich Rockbridge Academy
Sarah Kim 10 Spokane WA Allegra Miller The Oaks
Seth King 8 Alamogordo NM Chip Bryant Imago Dei Academy
Sophia Klomparens 12 Arlington WA Joseph Klomparens Christian Language Center
Lauryn Leslie 9 Alamogordo NM Chip Bryant Imago Dei Academy
James Lindy 11 Memphis TN Ryan Sellers Memphis University School
Brooke Long 10 Maylene AL Thomas Caucutt Evangel Classical Christian School
Madeleine Lyons 9 Fortuna CA Sheryl Vine Wilson Hill Academy
Claire Lyshol 8 Snohomish WA Alicia Jekel Providence Classical Christian School
Madison Marshall 9 Lynnwood WA Kari Ceaicovschi Providence Classical Christian School
Carilyn Matthews 10 Stevensville MD Marissa Krmpotich Rockbridge Academy
Jack McCaghren 11 Memphis TN Ryan Sellers Memphis University School
Jemima Merkle 10 Moscow ID Danae Larsen Logos School
Belphoebe Merkle 9 Moscow ID Danae Larsen Logos School
Quintus Michaels 10 Moscow ID Danae Larsen Logos School
Luther Michaels 10 Moscow ID Danae Larsen Logos School
Sneha Mikkilineni 9 Anthem AZ Brittney Farris Anthem Preparatory Academy
Nathan Miller 9 Moscow ID Danae Larsen Logos School
Luke Moore 10 S[pokane WA Allegra Miller The Oaks
Jenae Nettles 9 Spokane WA Allegra Miller The Oaks
Amber Nissley 11 Lititz PA Joy Berkhouse Veritas Academy
Freddie Noe 10 Ada MI DAVID NOE FIAT LUX ACADEMY
Andrea Paolo Olivei 10 Sharon MA
Mary Liz Overcash 11 Spring TX Bonnie Rowe Providence Classical School
Ben Pavlat 10 Bowie MD Marissa Krmpotich Rockbridge Academy
Lacy Pierce 10 Maylene AL Thomas Caucutt Evangel Classical Christian School
Brian Plotner 9 moscow ID Danae Larsen Logos School
Caleb Pineda 10 kirkland WA Kari Ceaicovschi Providence Classical Christian School
David Popoola 10 Moscow ID Danae Larsen Logos School
Dillon Raumulus 0 Phoenix AZ
Eleanor Rheingans 9 MOSCOW ID Danae Larsen Logos School
Grace Richardson 10 Alabaster AL Thomas Caucutt Evangel Classical Christian School
Hannah Richmond 9 Corpus Christi TX Georgianna Henderson Annapolis Christian Academy
Colson Richter 9 Endicott WA Danae Larsen Logos School
Preston Robertstad 8 Kirkland WA Alicia Jekel Providence Classical Christian School
Abigail Rocha 10 Lynnwood WA Kari Ceaicovschi Providence Classical Christian School
Luke Sanders 10 Helena AL Thomas Caucutt Evangel Classical Christian School
Stephen Santos 9 Corpus Chirsti TX Georgianna Henderson Annapolis Christian Academy
Sarah Sapp 10 Helena AL Thomas Caucutt Evangel Classical Christian School
Bennett Schlect 9 MOSCOW ID Danae Larsen Logos School
Rachael Schlect 10 Spokane WA Allegra Miller The Oaks
Tori Scroggins 10 Maylene AL Thomas Caucutt Evangel Classical Christian School
Trent Scull 11 memphis TN Ryan Sellers Memphis University School
Matt Sides 10 Montevallo AL Thomas Caucutt Evangel Classical Christian School
Ellie Smidt 8 Lynnwood WA Alicia Jekel Providence Classical Christian School
Anna Smith 10 Annapolis MD Marissa Krmpotich Rockbridge Academy
Evan Smith 11 Memphis TN Ryan Sellers Memphis University School
Grace Soltis 10 Millersville MD Marissa Krmpotich Rockbridge Academy
matt stoebe 10 Shoreline WA Kari Ceaicovschi Providence Classical Christian School
Jacob Suppiah 11 Cordova TN Ryan Sellers Memphis University School
Grace Sweeney 10 Severna Park MD Marissa Krmpotich Rockbridge Academy
Mayowa Taiwo 10 Hanover MD Marissa Krmpotich Rockbridge Academy
Josiah Taylor 12 Pooler GA Stacy Nix Veritas Academy
Karoline Trovato 10 Crownsville MD Marissa Krmpotich Rockbridge Academy
Karolin Trovato 10 Crownsville MD Marissa Krmpotich Rockbridge Academy
Elizabeth Turner 10 Alabaster AL Thomas Caucutt Evangel Classical Christian School
Julia Uyemori 8 Fullerton CA Christin Lusty Veritas Classical Academy
Jacob Voelp 10 Pasadena MD Elizabeth Anne Odell Rockbridge Academy
Angela Wessel 8 Lynwood WA Alicia Jekel Providence Classical Christian School
Cameron White 10 Birmingham AL Thomas Caucutt Evangel Classical Christian School
Maddie Wintz 10 Moscow ID Danae Larsen Logos School
Laina Wyrick 9 Pullman WA Danae Larsen Logos School
Zuelah Yager 9 Moscow ID Danae Larsen Logos School